بریدۀ کتاب
یک عامل کلیدی برای تغییر

یک عامل کلیدی برای تغییر

چند روزی است مشغول خواندن کتاب «خواستن توانستن نیست» نوشته «بنجامین هاردی» هستم. این کتاب باعث شد بیشتر به این فکر کنم که محیط و جهان خارج چقدر در تغییر کردن یا نکردن ما نقش دارند. درست است که اراده ما مهم است اما همه چیز به ما و اراده‌مان وابسته نیست و گاه عوامل خارجی زورشان می‌چربد. در قالب درس‌های مختلف این را خوانده بودم که انسان تحت تاثیر محیط است یا اینکه اصلاً روان‌شناسی علم رفتار در ارتباط با محیط است، اما انگار همه را از یاد برده بودم. این کتاب برایم یک تلنگر بود.

اگر بذری در یک خاک رشد نمی‌کند، شاید باید خاکش را عوض کنید. انسان هم همینطور است. تا محیط مساعد نباشد آنچه باید رخ نمی‌دهد. یک پیوستگی وجود دارد، درون بر بیرون و بیرون بر درون.

بی‌تردید، هر انسانی به وسیلۀ محیط پیرامونش شکل گرفته است. با وجود این، هر انسانی قدرتی شگرف برای کنترل و خلق محیطی دارد که در نهایت او را شکل می‌دهد.

رفتار شما از شخصیت شما نشئت نمی‌گیرد، بلکه شخصیت شما به واسطۀ رفتار شما شکل می‌گیرد. وقتی به شیوه‌ای خاص رفتار می‌کنید، خودتان را برمبنای آن اعمال قضاوت می‌کنید؛ بنابراین، خیلی ساده می‌توانید هویت خود را با تغییر دادن رفتار خود تغییر دهید.

2 نظرات در مورد “یک عامل کلیدی برای تغییر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *