نامه نگاری
چگونه می‌توان بیشتر نوشت؟ + راهکاری برای مقابله با ترس از تکراری نوشتن

چگونه می‌توان بیشتر نوشت؟ + راهکاری برای مقابله با ترس از تکراری نوشتن


سلام محبوبه جان. گله کرده بودی از مشغله‌ها و وقتی که برای نوشتن کم است. گفته بودی «چگونه می‌شود بیشتر نوشت؟» به‌نظر من برای بیشتر نوشتن باید سرعتت را بالا ببری. باید قبل از اینکه کلمه در ذهنت نقش ببندد تو آن را روی برگه نوشته باشی. باید دستت سریع‌تر از جریان افکارت حرکت کند.
دستخط مهم نیست. بگذار املا و دستور پرایراد باشد. وقتی که قرار است بنویسی اول باید چرک بنویسی. بعد که فکرهای اولیه تمام شد و متن نخستین سامان یافت، تازه می‌نشینی بر سر ویرایش و پیرایش.

تازه، همیشه که قرار نیست برای انتشار بنویسیم، پس بگذار کلمه‌ها راحت بریزند بیرون. وسواس را بگذار کنار.
باید اجازه بدهی که روی برگه فکر کنی. مهم همین فکر کردن روی برگه است. آن‌وقت است که دیگر وقفه‌ها کم و کمتر می‌شوند و سرعتت بیشتر.
باید همینجا روی برگه فکر کنی و به نتیجه برسی. عوامل محیطی و بیرونی را به حال خودشان رها کن. بگذار در همان بیرون بمانند. تو فقط نیاز داری که همیشه کاغذ و قلم دم دستت باشد.

همیشه مشغول باش. کوچکترین زمانی که گیرت می‌آید را صرف نوشتن کن. قبل از هرکاری بنویس. بعد از هرکاری بنویس. اینطور تمام سوراخ‌سنبه‌های روزت را با نوشتن پر می‌کنی.
گفته بودی بیشتر وقت‌ها احساس می‌کنی چیز تازه‌ای برای نوشتن نداری و همین عاملی می‌شود برای در رفتن از زیر بار نوشتن.
چه عیبی دارد چیزی که می‌خواهی بنویسی را کسان دیگری هم گفته باشند؟
چه عیبی دارد که حرفت، عنوانت، ایده‌ات یا موضوعت تکراری باشد؟
هیچکدام مشکلی ندارد. اینها همه بهانه است، وگرنه هر نوشته‌ای می‌تواند در عین تکراری بودن نو و تازه باشد. تو می‌توانی کامل‌تر بنویسی و به نکات دیگری اشاره کنی. می‌توانی تجربیات و خاطراتت را چاشنی متن کنی. می‌توانی سوال‌های مختلفی را مطرح کنی.
شاید تو توانستی بهتر به موضوع بپردازی و واضح‌تر بیانش کنی و یا جنبه جدیدی از موضوع را کشف کنی.
پس لطفا دیگر به بهانه تکراری بودن از زیر نوشتن در نرو.

یک پیشنهادی دارم. یک تمرین برای اینکه با تکراری نوشتن کنار بیایی.
روزی ۳ بار یک چیزی تکراری را بنویس. یک خاطره، مفهوم، تعریف یا هر چیزی. اجازه بده ذهنت هر بار باز از نو همه چیز را مرور کند.
خوب است که سوالی مطرح کنی و در طی روز چندین بار به آن جواب بده و سعی کن تا جایی که می‌توانی مفصل بنویسی. بدون توجه به اینکه چقدر پاسخت شبیه پاسخ‌های قبلی است. بگذار ذهنت با تکرار هرآنچه در چنته دارد عمیق‌تر شود و بیشتر کاوش کند.

امیدوارم در نامه بعدی‌ات از پیشرفت در بیشتر نوشتن برایم بنویسی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *