انگیزه
چگونه انگیزه خود را بالا ببریم؟

چگونه انگیزه خود را بالا ببریم؟

انگیزه نیرویی است که منشأ درونی دارد، یعنی از درون خود فرد سرچشمه می‌گیرد و باعث می‌شود که به سمت هدفی برویم یا به کاری دست بزنیم و در طول مسیر ما را برانگیخته نگه می‌دارد.

پس برای اقدام کردن به انجام کاری یا به سرانجام رساندنش باید انگیزه داشته باشیم. یک نیروی درونی که ما را برانگیخته کند و به سمت عملی خاص هدایت کند.

یک عامل مهم

یک تعریف کوچک در یک لحظۀ حساس می‌تواند آدم را به عرش برساند و یک حرف ساده‌ی دیگر آدم را به فرش بکوباند. پاداش عامل مهمی در برانگیختن انگیزه است. پاداش می‌تواند یک لبخند باشد یا یک تعریف کردن ساده یا پول یا هر وسیله دیگری. هر چیزی که برای دریافت کننده‌ ارزش داشته باشد.

تا به حال فکر کرده‌اید که چرا به این بازی‌های ویدیویی معتاد می‌شویم؟ چرا ساعت‌ها وقتمان را پای آن‌ها هدر می‌دهیم؟ چون بُرد در هر مرحله پاداشی دارد و این پاداش‌ها کلید راهیابی به مراحل بالاتر یا تهیه تجهیزات برای قوی‌تر شدن است.

برای بعضی بازی‌ها باید امتیاز جمع کنی و با آن‌ها فضای بازی را تغییر بدهی. آن وسط هم برای تو خرده بازی و خرید امتیاز و الماس و پول می‌گذارند و تو معتادوار مرحله به مرحله جلو می‌روی. بدتر از همه بازی‌هایی هستند که با هر باخت مقداری از جان یا انرژی‌ات کم می‌شود. حالا باید منتظر بمانی تا زمان سپری شود و جانت پر، یا اینکه سرکیسه را شل کنی.

از همین مکانیسم کوچک پاداش دهی برای پایبند کردن ما به پای بازی‌هایشان استفاده می‌کنند. پاداش تاثیر شگرفی دارد.

با استفاده از همین مکانیسم می‌توانیم میزان انگیزه خودمان را بالا ببریم.

به خودتان پاداش بدهید

یک دفترچه یا برگه دم دستتان قرار بدهید و در طول روز کارهایی را که به خوبی از پس‌شان برمی‌آیید را لیست کنید. از مرتب کردن جای خواب تا شستن ظرف‌ها یا پیش بردن کاری. تمام موفقیت های‌ریز و درشتتان را لیست کنید. در آخر شب با مرور این لیست با حس غرور و اعتماد به ‌نفس به خواب می‌روید نه با غرغر و نشخوارهای ذهنی از قبیل اینکه «امروز هم هیچی که هیچی».

اگر کار خاصی را در پیش دارید، پروژه، امتحان، یا هر چیز دیگری که برای مدتی درگیر آن خواهید بود، هرکاری که برایش انجام می‌دهید را ثبت کنید. رسم نمودار هم شیوه خوبی است. به کمک آن می‌توانید روند رشد خودتان را بررسی کنید.

اگر حجم مشخص یا زمان مشخصی را برای آن کار در نظر گرفته‌اید، هر روزی که تمام و کمال به برنامه مربوطه رسیدید را در تقویم رنگ بزنید.

زمانی که کنکوری بودم یک شیشه داشتم و هر شبی که تمام و کمال به برنامه‌ام می‌رسیدم روی یک برگه کوچک تاریخ می‌زدم و یک جمله امیدبخش و تشویق‌کننده برای خودم می‌نوشتم. پر کردن آن شیشه یک انگیزه فرعی بود در راستای خدمت به انگیزه اصلی. مثل همان بازی‌های کوچک فرعی که به جلو رفتن بازی اصلی کمک می‌کنند.

امید

دیدن یک فیلم، شنیدن یک موسیقی یا پادکست، یک حادثه یا هرچیز دیگری، می‌تواند در کسری از ثانیه آتش شوق ما را برافروخته کند یا بالعکس به تلی از خاکستر تبدیلش کند. اینجا بحث امید وارد می‌شود. اینکه آن کتاب، فیلم یا حرف یک امیدی را در ما زنده کرده یا میرانده.

گاهی جرقه‌ای زده می‌شود و ایده‌ای شکل می‌گیرد و همان باعث دمیده شدن یک نور امید به تاریکی ذهنمان می‌شود.

این امید هم یک جور پاداش است. وقتی امیدوار می‌شوی افق دیدت روشن می‌شود و احتمال رسیدن به مقصود در نظرمان بیش‌تر می‌شود. همان خیال هم لذت بخش است و باعث ایجاد یک لذتِ هرچند کوچک می‌شود. به واسطۀ خیالمان سدِّ زمان را می‌شکنیم و به روز موعود می‌رسیم و ذهنمان لذتِ پاداش را می‌چشد. همین امر آتش انگیزه را برافروخته می‌کند و موتورمان گرم می‌َشود.

آدم وقتی کاری را دوست داشته باشد، همان دوست داشتن ایجاد لذت می‌کند. آن شوقی که به دلمان ریخته می‌شود به واسطه همان لذت است. یک پاداشِ هرچند کوچک که می‌تواند موتور عمل‌گرایی‌مان را به راه بیندازد.

مطالب مرتبط:

منبع انگیزه درونی و بیرونی

3 نظرات در مورد “چگونه انگیزه خود را بالا ببریم؟

    • نویسنده گراواتار (gravatar)

      یاد یوتیوب افتادم که به افرادی که داخل یوتیوب ویدیو میذارن و بازدید بالایی میگیرن پول میده، در واقع با این کار مخاطب خودش رو میبره بالاتر و از اونطرف قدرت تبلیغات خودش بیشتر و گسترده‌تر میشه. این هم انگیزۀ جالبیه.
      و آره، امید هم واقعا یک نوع پاداشه. یه دیالوگ از فیلم بارکد بود که میگفت آدم بدون غذا چند روز میتونه زندگی کنه، بدون هوا چند دقیقه اما بدون امید هرگز( اگه درست گفته باشم)

    • […] چگونه انگیزۀ خود را بالا ببریم؟ […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *