کتاب
چند نکته در باب کتاب خواندن

چند نکته در باب کتاب خواندن

امروز در کلاس روان شناسی شخصیت وقتی که استاد داشت نظریه اریک فروم که نوفرویدی محسوب می شود را توضیح می داد یک سری از کتاب های اریک فروم را معرفی کرد و توصیه کرد که حتماً بخوانیمشان.

جدای از اینکه استادمان چه کتاب هایی را معرفی کرد، نکاتی که در ادامه کلاس درباره نحوه خواندن کتاب ها گفت و از نظر من قابل تعمیم به تمام کتاب هایی است که می خوانیم برایم جالب بود.

یکی اینکه  گفت هر چه می خوانیم لازم نیست و قرار نیست که درست باشد و اینکه کتابی معرفی می شود دلیل بر این نمی شود که تمامش درست باشد. ولی  می تواند بستر مناسبی برای تفکر باشد و چیز هایی عنوان کند که آدم را به تفکر وا بدارد.

نکته دیگر اینکه قرار نیست با یک بار خواندن تمام مفاهیم یک کتاب دستگیرمان شود. گاهی باید بار ها و بار ها یک کتاب را خواند تا هربار به بخشی از مفهوم آن دست یابیم.

و نکته بعدی هم این بود که نباید یک کتاب را خواند و کنارش گذاشت. خیلی از کتاب ها را (اصلاً شاید همه شان را) باید باز از نو خواند. نه فقط به خاطر فهمیدن بیشترش بلکه صرفاً برای یادآوری اش. گاه بخشی از کتاب را فراموش می کنیم و در تلاش برای به یادآوری اش ذهنمان آستین هایش را بالا می زند و شروع می کند به پر کردن جاهای خالی!

برای همین باید کتاب را بازخوانی کرد تا قسمت های فراموش شده یادآوری شوند.

پس در هنگام خواندن کتاب نه باید حرف های نویسنده را تمام و کمال و بی چون و چرا پذیرفت و نه اینکه با تعصبی خشک همه را رد کرد. باید اندیشه ها را الک کرد و آن را که صحیح است از میان بقیه جدا کرد. و اینکه باید کتاب ها را باز خوانی کرد هم برای یادآوری شان هم برای فهمیدن بیشترش.

اصلاً کتاب خوب کتابی است که به قول سهراب سپهری درش باد بوزد و بشود چندین و چند بار خواندش و هر بار هم نکته ای تازه پیشکش آدم کند.

برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *