بریدۀ کتاب
چند نقل قول دربارۀ نوشتن

چند نقل قول دربارۀ نوشتن

بریده‌ها و جملات زیر از کتاب‌های مختلفی که درباره نوشتن و ایده پردازی هستند بازگو شده‌اند:

فقط بنویسید. خطر کنید. مسلماً با نوشتن، اشتباهاتی را هم مرتکب می‌شوید. ولی فقط این جوری می‌شود نویسندگی را یاد گرفت.
گلوریا کمپتون/گفت‌وگو نویسی

نویسنده بودن آن است که نوشتن شما را بر‌می‌انگیزد تا به زندگی، آن‌طور که نرم و آهسته، یا سراسیمه و پر شتاب، در اطرافتان می‌گذرد دقیق‌تر نگاه کنید.
آن لاموت/پرنده به پرنده

نوشتن را خیلی مهم کردن یعنی نوشتن را مشکل کردن. نوشتن را آسان کردن یعنی نوشتن را ممکن کردن. این در هیچ جا بیشتر از مسئله زمان صادق نیست.
جولیا کمرون/حق نوشتن

شما هم از ته دل پیش خود اعتراف کنید:«اگر مرا از نوشتن باز می‌داشتند چه می‌کردم؟» و در آرام‌ترین ساعت شبِ خویش از خود بپرسید:« آیا راستی من از نوشتن ناگزیرم؟» اگر پاسخ‌تان به هر دو پرسش مثبت بود یقین پیدا کنید که خداوند یا طبیعت شما را برگزیده است که رمان‌نویس بشوید؛ و لذا در راهِ دشوار رمان نویسی از ناشیگری‌ها و لغزش‌ها و زمین خوردن‌هایی که در گام‌های نخستین، و گام‌های بعدی، و حتی در آخرین گام‌ها، ناگزیر است هیچ اضطراب و بیمی به دل راه ندهید.
ناصر ایرانی/هنر رمان

ایده یک فکر است. فکری که وقتی دریافتش کنی، چیزی بیش از آنچه تصور می‌کنی در خودش دارد؛ اما در لحظۀ اول بارقه‌ای بیش نیست. در قصه‌های مصور، وقتی کسی فکری به سرش می‌زند، حبابی روی سرش ظاهر می‌شود. این اتفاق مانند زندگی در یک آن روی می‌دهد.
اگر کل فیلم به یک باره به ذهن می‌رسید عالی بود، ولی من آن را جزء به جزء دریافت می‌کنم. جزء اول شبیه سنگ روزتا است. قطعۀ جورچینی است که قطعه‌های دیگر را پیدا می‎‌کند؛ قطعه‌ای است که امید بخش است.
دیوید لینچ/صید ماهی بزرگ

نویسنده شدن کار سختی است، همچنان که جراح مغز یا خلبان شدن و یا هر کار تخصصی و حرفه‌ای دیگر.
استیون بکستر/چگونه می‌نویسم

انسان در حالتِ خلاقیت از خود بی‌خود می‌شود. انگار سطلی در ضمیر ناخودآگاه فرو می‌کند و چیزی را که فراتر از دسترس اوست بیرون می‌کشد. آن‌گاه آن را با تجربیات طبیعی خود می‌آمیزد و اثری هنری از آن می‌سازد.
ا.م.فوستر

3 نظرات در مورد “چند نقل قول دربارۀ نوشتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *