چرا «سؤال» مهم است؟

سوالات مهمند چون اگر هیچ سؤالی نبود هیچ اتفاق خاصی در دنیا نمی‌افتاد.
همیشه یک پرسش، یک نیاز، یک ابهام وجود داشته و تلاش برای پاسخدهی به آن بوده که چرخ دنیا را چرخانده و به اکتشاف‌ها و اختراع‌ها رسیده‌ایم. وگرنه همچنان توی غارمان نشسته بودیم و از سرما و گرسنگی می‌لرزیدیم.
۱
سؤال باعث می‌شود ما توجه‌مان را در یک نقطه جمع کنیم و در جهت شفافیت ذهنی و سر درآوردن از آن موضوع حرکت کنیم.
سؤال ما را عمیق‌تر می‌کند. یک سؤال می‌پرسیم و بعد سؤالی دیگر جایش را می‌گیرد و اگر این سلسله سؤال‌ها در یک جهت و در مسیر محدود کردن دایرهٔ توجه باشند می‌توانیم ریزبینانه و متخصصانه وارد یک مبحث شویم. در اصل سؤال می‌تواند تفکر را در یک جهت مشخص هدایت کند.
۲
سؤال‌ها می‌توانند تکلیف ما را با خودمان مشخص کنند. بالأخره قرار است از چه بگویم؟ درمورد چه بگویم؟ برای که بگویم؟ سؤال ذهن آدم را شفاف‌تر می‌کند.
۳
به کمک سؤال می‌توانیم جنبه‌های مختلف یک موضوع را بهتر بررسی کنیم. بجای چرخیدن‌های بیخود هربار روی یک نقطه دست می‌گذاریم.
۴
سؤال پل بین کنجکاوی و خلاقیت است. با سؤال می‌توانیم نقاط مبهم را رفع کنیم و تصویر ذهنی‌مان را کامل‌تر و شفاف‌تر کنیم. زمانی که ابهام‌ها رفع بشوند می‌توانیم عمیق‌تر بشویم و ایده‌های ناب‌تری صید کنیم.
۵
از سؤال می‌شود برای نشانه‌گذاری و هدایت جریان تفکر و فعالیت استفاده کرد. با کمک سؤال مسیر را مشخص می‌کنیم. قرار است از اینجا به آن‌جا برسیم.
۶
پرسیدن سؤال به‌خودیِ خود می‌تواند ذهن آدم را سبک‌تر کند. همیشه که قرار نیست سؤالات جواب‌دار بسازیم. بعضی وقت‌ها می‌توانیم برای سبک کردن ذهن شروع کنیم به نوشتن سؤالات جوربه‌جور. هیچ هم مهم نیست که این سؤال جواب دارد یا نه؟ بدیهی است یا هوشمندانه؟ جوابش را می‌دانیم یا نه؟
صرفِ نوشتن‌شان یک ذهن تکانی است برای خلوت‌تر شدن ذهن. کلهٔ همهٔ‌ ما پر است از چیزهای مختلف. چه عیبی دارد با سیاه کردن برگه و نوشتن سؤال‌های ریز و درشت سری سبک کنیم و در ذهنمان جای بیشتری باز کنیم؟

پس:
۱.سؤال تمرکز و توجه را بیشتر می‌کند.
۲.سؤال تفکر را جهت می‌دهد.
۳.سؤال ما را عمیق‌تر می‌کند.
۴.سؤال ذهن را شفاف‌تر می‌کند.
۵.سؤال پل بین کنجکاوی و خلاقیت است.
۶.سؤال جنبه‌های مختلف مسئله را روشن می‌کند.
۷.سؤال ذهنورا سبک می‌کند.
۸.سؤال به ایده‌یابی کمک می‌کند.
9.سؤال فعالیت را هدفمندتر می‌کند.
۱۰.سؤال مثل علامت راهنما عمل می‌کند.

1 نظر در مورد “چرا «سؤال» مهم است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *