معرفی کتاب
معرفی کتاب: «همه چیز درباره نویسندگی خلاق»

معرفی کتاب: «همه چیز درباره نویسندگی خلاق»

کتاب « همه چیز درباره نویسندگی خلاق: هر آنچه باید درباره نگارش رمان، داستان کوتاه، فیلمنامه، سفرنامه، نمایشنامه، شعر، و مقاله و… باید بدانید» نوشته کرول وایتلی و چارلی شولتمن جلدِ اول مجموعه کتاب های آموزش نویسندگی است که توسط انتشارات سوره مهر به چاپ رسیده است. 
این کتاب ترجمه آقای مهدی غبرایی مترجم شناخته شده کشورمان است.

حدود دو یا سه سال پیش بود که در کتبخوان سوره مهر گردانه ا یشبیه به گردانه طاقچه برقرار شد و از آن طریق صاحب چند جلد کتاب شدم که دو جلدش از مجلدات همین سری بود. تقریبا کتاب ها را فراموش کرده بودم که سال گذشته باز سری به صفحه ام در کتابخوان سوره مهر زدم و چشمم به جمال آن کتاب ها روشن شد. بعد از کمی دقت متوجه شدم که این کتاب ها از یک سری هستند. رد کتاب ها را که زدم رسیدم به جلد اول.

کتاب همه چیز درباره نویسندگی خلاق، تقریبا تمام موضوعات نوشتن را پوشش می دهد. از چگونه شروع کردن به نوشتن تا سوژه یابی و کشف اینکه در کدام زمینه از نوشتن بهتر می توانید عمل کنید. نکاتی عمده در خصوص انواع ادبیات داستانی و غیر داستانی و نمایشی در اختیار خواننده قرار می دهد.

 در بخش هایی از کتاب تمرین هایی برای نوشتن قرار داده شده، خصوصا در بخش نماشنامه نویسی تمرین های اساسی در این زمینه داده شده است. طبعا در این کتاب به تمام موضوعات به صورت گسترده پرداخته نشده است ولی می تواند نکات عمده هر حوزه را مشخص نماید.

در بخش هایی از کتاب خصوصا بخش شعر و بخش پایانی، مترجم به خوبی نمونه ها و مثال هایی را جایگزین نمونه های کتاب کرده است تا برای خواننده فارسی زبان قابل لمس تر باشد و بهتر بتواند منظور و مقصود نویسندگان را دنبال کند.
 

بخش هایی از کتاب:

اگر اراده کنید، می توانید بنویسید. ترس است که مانع نوشتن بیشتر افراد می شود، نه فقدان استعداد. اما من کیستم؟ چه حقی برای سخن گفتن دارم؟ و اگر چیزی بگویم چه کسی گوش می دهد؟ شما انسانی خاص هستید و داستانی خاص برای گفتن داری و صاحب همهحقوق هستید. اگر با شور سخن بگویید، بسیاری از ما گوش می دهیم. همه ما برای زندگی به داستان نیاز داریم. با داستان زنده ایم. داستان شما حلقه زندگی را بزرگ تر میکند/ریچارد رودِس:چگونه بنویسیم.

گاهی اوقات بیشتر- یا کمتر- از آنچه توقع دارید درباره اثرتان می شنوید،اما برای اینکه راحت تر با انتقاد ها روبه رو شوید باید یادتان باشد که این کار شماست که دیگران درباره اش قضاوت می کنند نه خودِ شما.

به طور خلاصه، شما به ده کلید خلاقیت نیاز دارید. پس بهتر است برای شروعِ نوشتن هریک از آن ها را به ذهنتان بسپارید.1-کنجکاوی، 2-شور و اشتیاق، 3-ارده، 4-آگاهی و هوشیاری، 5- انرژی، 6-استقبال ا ز فکر های تازه، 7- حساسیت، 8-سماجت و سرسختی، 9-گوشی شنوا، و 10-چشمی بینا.

انتخاب موضوع اهمیتی اساسی دارد. انسان وقتی مست و حیران آن می شود و عمیقا در آن غرق می شود، بهترین اثر خود را پدید می آورد/جسیکا میت فورت، داستن نویس

نمی توانی به خودت بگویی امروز در ساعت 3:47 دقیقه سوژه مهمی به ذهنم می رسد و بعد با خودت قرار و مدار بگذاری. به محض اینکه چیزی در شعور خودآگاهت شناور شد، باید به آن بچسبی/استیو آلن، نویسنده و بازیگر نمایش های طنز

حتی شاید بشود یک سوژه را اساس نوشتن دو اثرمتفاوت قرار داد. فکرکنید چگونه سوژه تان را می توانید با قالب های گوناگون ارائه دهید. همیشه می توانید بعد از شروع کار نوشتن تصمیم خود را عوض کنید.

داستانِ شخصیت ها نیز علاقه و تعلیق ایجاد و خواننده را مجذوب طرح داستان می کند.

چقدر نوشتن یک نمایشنامه خوب سخت است و برای نوشتن آن نظم و انظباط لازم دارد. نمایشنامه های بزرگ الکی بموجود نمی آیند. یک نفر باید آن ها را بوجود بیاورد.

برای من تئاتر در بهترین شکل خود هنوز عالی ترین شکل هنری و بزرگ ترین هنر دوسویه است. چون گوشت و خون دارد، زندگی می کند و نفس می کشد و این حس زا به ما می دهد که زندگی آغاز می شود و به پایان می رسد، که ما الان داریدم زندگی می کنیم، نه به تنهایی بلکه با سهیم بودن در زندگی دیگران.

علاوه بر نسخه های چاپی، می توانید این کتاب را از طریق اکثر کتابخوان های الکترونیکی از جمله؛ طاقچه، کتابراه،  و خودِ کتابخوان سوره مهر این کتاب را تهیه کنید.

مشخصات نسخه چاپی:
688 صفحه
قیمت نسخه چاپی30000 هزار توامن
اولین سال انتشار1392
آخرین نسخه منتشر شده1397
انتشارات سوره مهر

لینک دریافت در کتابخوان سوره مهر

لینک دریافت در کتابخوان طاقچه

لینک دریافت در کتابراه

2 نظرات در مورد “معرفی کتاب: «همه چیز درباره نویسندگی خلاق»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *