کمال‌گرایی
معرفی کتاب: «موهبت کامل نبودن»

معرفی کتاب: «موهبت کامل نبودن»

موهبت کامل نبودن: رها کردن خود آرمانی و پذیرش خود واقعی نوشته برنه براون تنها کتابی در باره کمال گرایی نیست، کتابی است برای نزدیک تر شدن به خود، سازش بیشتر با خود، پذیرش خود و آموختن زندگی کردن با تمام وجود.

می آموزیم که خود را همان گونه که هستیم دوست بداریم و به جای سرزنش خود و فرو رفتن در باتلاق شرم وتردید، بتوانیم با تمام آنچه که هستیم زندگی کنیم.

به جای زندگی کردن بر اساس ایده آل هایی دور که کمال گرایی مان را تحریک میکنند و ناتوانی در کسب شان شرم را بر سرمان آوار کند، تمامیت خود را قبول کنیم و سطح استاندارد هایمان را با توانایی هایمان همسو کنیم.

بخش هایی از کتاب:

شرم احساس گرمی است که سراپای وجودمان را فرامی گیرد و احساس کوچکی، نقص و هرگز کافی نبودن را در ما ایجاد میکند. اگر بخواهیم تاب آوری در مقابل شرم را یاد بگیریم، یعنی بتوانیم شرم را تشخیص دهیم و با حفظ احساس ارزشمندی و اصالت خود از میان آن بگذریم، باید درباره علل آن بحث کنیم.

مهربانی به خود: یعنی هنگامی که رنج می بریم، شکست می خوریم یا احساس کافی نبودن می کنیم، به جای آنکه رنج خود را نادیده بگیریم یا خود را با انتقاد تازیانه بزنیم، نسبت به خود صمیمی باشیم و خود را درک کنیم.

انسانیت مشترک: یعنی اینکه بدانیم رنج کشیدن و احساس نقص تجره اب است که همه انسان ها با آن روبرو می شوند و تنها برای «من» اتفاق نمی افتد.

ذهن آگاهی: یعنی میانه روی و اعتدال در برخورد با هیجان های منفی، طوری که نه لازم باشد احساسات خود را سرکوب کنیم و نه در برچسب زدن به آن اغراق کنیم.

به  عبارت خیلی ساده امیدواری زمانی تحقق می یابد که:

بتوانیم اهداف واقع بینانه تعیین کنیم ، بدانیم چگونه می توان به آن اهداف دست یافت، و خود را باور داشته باشیم.

زندگی با تمام وجود، یعنی مشارکت و درگیری با زندگی از موضع ارزشمندی، یعنی پرورش شهامت، شفقت و پیوند، طوری که وقتی صبح از خواب بیدار می شویم به خودمان بگوییم: مهم نیست چه کاری انجام می شود و چه مقدار کارِ انجام نشده بر زمین می ماند، من کافی هستم؛ و طوری که هنگام خواب با خود بگویید: بله، من کامل نیستم، آسیب پذیرم و گاه می ترسم اما این حقیقت هم هست که من شجاع هستم و ارزش دارم که مرا دوست داشته باشند و احساس تعلق کنم.

مشخصات کتاب:

نشر: صابرین، 1394
مترجم: اکرم کرمی
تعداد صفحات نسخه چاپی: 165 صفحه
قیمت نسخه چاپی: 30000 تومان
دسته: خودیای، خودشناسی

دریافت کتاب از طاقچه
دریافت کتاب از فیدیبو
دریافت کتاب از کتابراه

(نسخه موجود در کتابراه از نشری دیگر و ترجمه ای دیگر است)

2 نظرات در مورد “معرفی کتاب: «موهبت کامل نبودن»

    • نویسنده گراواتار (gravatar)

      اگر بشه در عمل دست از سرزنش کردن خودمون برداریم بنظرم میتونیم تو زندگی برنده باشیم. متاسفانه گاهی اوقات افرادی سر راه ما قرار میگیرن که حس کافی نبودن رو بهمون القا میکنن. اگر خودمون هم همین حس رو از قبل نسبت به خودمون داشته باشم، نظر اون افراد هم مزید بر علت میشه و کلا بهم میریزم.

    • نویسنده گراواتار (gravatar)

      بله. دقیقا همینطوره.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *