اهمال‌کاری
مقاومت در برابر مقاومت

مقاومت در برابر مقاومت

همیشه همان گرم شدنِ اول کار است که سخت است. ذهنت هزار جور ترفند و بهانه به کار می‌گیرد تا مقاومت کند. فرقی نمی‌کند که درس خواندن باشد ، حمام رفتن، شروع کردن به نوشتنِ یک متنِ نو یا شستن ظرف‌هایی که توی سینک تلنبار شده‌اند.

هر بار که می‌خواهی یک کاری بکنی، آستین‌هایت را بالا می‌زنی و می‌ایستی بالای سرش، یک حس ناخوشایندی وجودت را پر می‌کند. از طرفی می‌دانی که تا ابد نمی‌توانی کشش بدهی و از طرفی هم به نظرت انجام دادنش سخت است.

راه حل یک چیز است: انجامش بده.

می دانم که حالا دلت می‌خواهد به جای حلِ این معادله‌ها یا از بر کردن تعارف چند خطی بروی آب حوض را خالی کنی، آن هم با نعلبکی! ولی عزیز جان بدان و آگاه باش که تنها راه حلِ موجود انجام دادنش است، نه به تعویق انداختنش.

خودم هم می‌دانم که سخت است. همین متن را وسط درس خواندن نوشته‌ام!

وقتی که می‌دانیم این آش کشک خاله را تهش باید بخوریم، پس چرا همین الان قال قضیه را نکنیم؟

اولش انگاری صندلی یا زمین یک مشکلی دارد و نمی‌توانی یک گوشه بند شدن را تاب بیاوری. بعد ذهنت به سفرهای دور و درازی در اعماق ناخودآگاهت می‌پردازد و مدام تو را از هوشیاری و تمرکز خارج می‌کند. گرسنه‌ات می‌شود، تشنه‌ات می‌شود. دلت می‌خواهد دراز بکشی، صدای تلوزیون دلپذیر می‌شود و مدام دل‌نگران می‌شوی که نکند کسی در حال مرگ باشد و آخرین پیامش را برای تو فرستاده باشد و به نظرت می‌رسد که حتماً باید گوشی‌ات را چک کنی.

همه اینها و کلی حالت‌ها و بهانه‌های دیگر را که شما هم خودتان می‌دانید و تجربه کرده‌اید فقط بهانه‌اند و دستاویز برای طفره رفتن. برای به تعویق انداختن.

فقط باید شروع کنی و تمام این مقاومت‌های ذهنی را تاب بیاوری. کمی طاقت بیاور. کم‌کم موتورت گرم می‌شود و تمرکزت بیشتر.

تو فقط شروع کن و در مقابل مقاومت‌ها مقاومت کن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *