معرفی کتاب
معرفی کتاب: «چگونه می نویسم«

معرفی کتاب: «چگونه می نویسم«

چگونه می نویسم: 9 روش از 9 داستان نویس معاصر، تالیف کاظم رهبر، کتابی است بر پایه تجربیات 9 داستان نویسِ کهنه کار!

در این کتاب از زبانِ نویسندگان به نامی، همچون: محمود دولت آبادی، ابراهیم یونسی، احمد محمود، استیون بکستر، الیوت پرلمن و… ، فوت و فنِ نوشتن را می خوانیم.

زمانی که در میانِ کتاب هایِ آموزش داستان نویسی جست و جو می کردم، چشمم به این کتاب افتاد. این کتاب جزو مجموعه ای 7 جلدی است. کتاب های دیگر این مجموعه.

از آنجایی که بهره بردن از تجربیاتِ استادانِ کار بلد و با تجربه در هر امری، مثل کاتالیزور، روند رشد آدم در آن حوزه را سرعت می بخشد، این کتاب را به نویسندگان نوقلم، آنان که خیال دست به قلم شدن دارند و تمامِ علاقه مندانِ این حوزه پیشنهاد می کنم.

بخش هایی از کتاب:

برای کسانی که تازه شروع به نوشتن داستان کوتاه یا رمان می کنند، استفاده از زاویه اول شخص می تواند کار آنها را جذاب، صمیمی و ساده کند، نوشتن در حالی که شخصیت اوّل شخص خودتان باشید و از زبان شما وقایع و اتفاقات گفته شود، روشی است که کارتان را تسریع می کند. بیان تجربیات از زبان نویسنده اگر با تخیل قوی همراه باشد، جالب توجه و موفقیت آمیز خواهد بود.

کار هنری، به ویژه نویسندگی، یک کار شبانه روزی است. هر رزو باید نوشت. شما حتی هنگامی که قدم می زنید، غذا می خورید یا ورزش می کنید، نباید از تفکّر درباره کار هنری خود غافل باشد.

بزرگان این رشته از ادب معتقدند، نویسنده کاری ندارد جز اینکه شخصیت های داستانی را زنده و با جنب و جوش بسازد. بعد از این دیگر او کاری ندارد. آدم های زنده ای را ساخته است، باید به دنبالشان بیفتد و گزارشگر احوالشان باشد. یعنی نویسنده باید موافق با حرکت شخصیت های خود، طرح را تغییر بدهد و به آنها امکان دهد تا به پیروی از ویژگی ها و سرشت خود، یعنی صفاتی که نویسنده به آنها داده است، طرح را اصلاح کنند و در مسیری جز مسیر اوّلیه به پیش ببرند.

هنر، تعریف کلی زندگی و یا برگردان آن نیست. بلکه هنر «زندگی» است، منهای چیزی و به اضافه چیزی. البته حرف از هنر واقع گرا و مردم گراست. راوی، روایت می کند، حادثه ای را که اتفاق افتاده است. نویسنده، بازسازی می کند، حادثه ای را که اتفاق افتاده است. تفاوت بین «روایت» و «قصه» نیز همین است.

گاهی غیر مستقیم تاثیری عمیق تر از مستقیم دارد. گاهی آنچه که تعریف می شود اگر رنگی از ابهام داشته باشد، گیرایی بیشتری خواهد داشت.

مشخصات کتاب:

نشر: کتاب خورشید: 1396

مولف: کاظم رهبر

تعداد صفحات نسخه چاپی: 170 صفحه

قیمت نسخه چاپی: 29000 تومان

دریافت کتاب از فیدیبو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *