معرفی کتاب
معرفی کتاب: «مرگ ایوان ایلیچ»

معرفی کتاب: «مرگ ایوان ایلیچ»

خیلی از ما ها، لئو تولستوی را از زمان دبیرستان به یاد داریم. همان زمانی که باید تاریخ ادبیات را از بر می کردیم. شاید بشود گفت مشهور ترین اثر تولستوی، که غالباً او را بدان می شناسند، جنگ و صلح است.

البته تولستوی آثار دیگری هم دارد؛ از جمله آناکارنینا و رستاخیز.

در این پست قصد دارم به معرفی کتاب مرگ ایوان ایلیچ بپردازم.

در یکی از دورهمی های کتابیِ برنامه کتاب باز، که در مورد تولستوی صحبت شد، من اول بار اسم این کتاب را شنیدم. تعریف ها آن قدری وسوسه کننده بود که به سراغِ این کتاب بروم.

مرگ ایوان ایلیچ، کتابی است کم حجم، با داستانی ساده اما جذاب.

داستان با مرگ ایوان ایلیچ آغاز می شود، بعد از آن در طول داستان ما گذشته ایوان ایلیچ را از نظر می گذرانیم تا بدان جا که آغاز قصه بود باز رسیم.

نکته ای که بیش از همه برای من جالب بود، شرح حال و هوا و احساسات و افکار ایوان ایلیچ، خصوصاً در روز هایی که به مرگ نزدیک می شود است.

به نظرم تولستوی در این داستان افسردگی را به زیبایی به تصویر کشیده است.

این کتاب را به دوستداران ادبیات روسیه، و کلیه دوست داران ادبیات داستانی و هر کسی که وقت زیادی برای خواندن کتاب ندارد (به دلیل حجم کم کتاب) پیشنهاد می کنم.

برشی از کتاب:

شخص مرده، به شیوه معمول مردگان، دراز به دراز افتاده، جسم بی جانش در بالشتکهای نرم تابوت فرو رفته و بالش هم آرامگه ابدی سرش شده بود. پیشانی زرد و مومی اش با تاسیهای کنار شقیقه های تکیده اش به شیوه خاص مردگان ورقلنبیده بود و بینی برآمده اش مثل این بود که روی لب بالایی فشار می آورد. از آخرین باری که پیتر ایوانیچ به عیادتش رفته بود بسیار تغییر کرده و لاغر تر هم شده بود و با این حال، مطابق وضع و حال معمول مردگان، قشنگی و مهم تر از این تشخص صورتش از زمان حیاتش بیشتر شده بود. از وجناتش بر می آمد که آنچه لازم بوده به انجام رسیده، و درست هم به انجام رسیده است. علاوه بر این شماتت و هشدار به زندگان هم از وجناتش خوانده می شد. این هشدار به نظر پیتر ایوانیچ نابجا می آمد یا دست کم به او مربوط نمی شد. دلش به تشویش افتاد و برای همین یک بار دیگر شتابان صلیب کشید و برگشت و از در بیرون رفت. آنچنان هم شتابزده و به دور از نزاکت، که بر خودش پوشیده نماند.

مشخصات کتاب:

نشر: نیلوفر

نویسنده: لئون تولستوی

مترجم: صالح حسینی

تعداد صفحات کتاب چاپی:152 صفحه

قیمت نسخه چاپی:22000 تومان

دریافت کتاب از فیدیبو

دریافت کتاب صوتی از کتابراه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *