توسعۀ فردی
معرفی کتاب: خواستن توانستن نیست

معرفی کتاب: خواستن توانستن نیست

یک زمانی تمام گوشه و کنار دفتر و کتاب‌هایم را با این جمله پر کرده بودم: من به هر آنچه که اراده کنم خواهم رسید.

جمله خوبی بود و شوق می‌ریخت به دلم اما نتایج با اراده و خواسته من هیچ تطابقی نداشت.

از همان وقت بود که دستگیرم شد هرچیزی که اراده کنم یا دلم بخواهد را قرار نیست کسب کنم. از قبلش هم می‌دانستم  اما دلم می‌خواست باور کنم که اراده من کافی است.

جان کلام کتاب «خواستن توانستن نیست» نوشته «بنجامین هاردی» نیز همین است. اینکه عواملی غیر از اراده ما هم دخیلند در این میان و کنترل همه چیز در ید قدرت ما نیست.

ما خیال می‌کنیم با فشار آوردن به قوۀ اراده‌مان می‌توانیم از پس تمام موانع و مصائب بربیاییم، اما اوضاع جور دیگری است. محیط و آدم‌های دور و برمان و عوامل بی‌شمار دیگری هم تاثیر دارند در این میان.

نقطه تمرکز این کتاب بر عامل محیط است. در فصل‌های مختلف و با اشاره به زمینه‌ها و مبحث‌های متفاوت سعی می‌کند به ما نشان بدهد که محیط چه قدر می‌تواند تاثیر گذار باشد و اگر ما خواستار ایجاد تغییر در خودمان و وضع کنونی‌مان هستیم باید کمی محیط را تغییر بدهیم.

آدمیزاد شبیه به محیطی می‌شود که در آن است، پس اگر محیط‌مان برخلاف هدف و خواسته‌مان باشد ما هرچقدر هم که مقاومت کنیم بالاخره مقاومتمان شکسته می‌شود. پس اولین قدم برای تغییر، دستکاری کردن محیط است تا محیط به طور پیش‌فرض مهیا بشود برای آن خواستۀ ما و اثر بگذار بر رفتار ما و آن وقت تغییر ما آغاز می‌شود.

در مبحث ترک اعتیاد هم با تکیه بر این نکته توصیه می‌شود که فرد بعد از ترک از محیط قدیمی و افرادی که با آنها در ارتباط بوده دور شود.

مثال دیگری که کتاب در این رابطه زده بحث رعایت یک رژیم غذایی خاص است. ما می‌خواهیم دیگر غذاهای چرب و پر کالری نخوریم اما گوشه و کنار خانه پر است از ممنوعی جات! و ما از اول صبح باید با انواع وسوسه‌ها مقابله کنیم و آخر شب یا بعد از چند روز با اراده‌ای تحلیل رفته تسلیم می‌شویم. اما اگر ما محیط را مساعد کنیم و خانه را از هرچه که نباید بخوریم پاکسازی کنیم یا لااقل از جلوی چشم برداریم، به نظرتان طاقت آوردن و مقاومت کردن آسان تر نمی‌شود؟

بریده‌ای از کتاب:

به جای اینکه _به توصیۀ سنتی روش‌های خودیاری_ محیط یا «شرایط» را دشمن خود به حساب بیاورید، بسیار مهم است که بدانید محیط اطراف شما تنها چیزی است که به عنوان یک انسان به واقع می‌توانید آن را تغییر دهید. اطلاعات جدید، روابط جدید و تجربه‌های جدید راه تغییر شماست. شما باید از محیط اطراف خود دانه‌های درست را گردآوری کنید و بکاید تا بتوانید باغ پربرکت زندگی‌خود را شکل دهید. در نتیجه، اگرچه اغلب محیط‌ها، فردی ناراضی و پریشان از شما می‌سازند، اما اگر به دنبال رشد هستید باید بدانید تلاش برای رهایی از «محیط» یا «شرایط» نه فقط غیر ممکن، که احمقانه هم هست. محیط شما می‌تواند بهترین دوست شما باشد و همان‌طور که خواهید دید، شما و محیط اطرافتان در واقع یکی هستید.

مشخصات کتاب:

نام کتاب: خواستن توانستن نیست؛ کلیدهای پنهان موفقیت را کشف کنید

نام نویسنده: بنجامین هاردی

نام مترجم: رویا درخشن

نام نشر: کوله پشتی: 1398

تعداد صفحات:232 صفحه

دریافت کتاب از طاقچه (در طاقچه بی‌نهایت هم موجود است)

دریافت کتاب از کتابراه

2 نظرات در مورد “معرفی کتاب: خواستن توانستن نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *