خلاقیت و آفرینندگی
مطالعه آفریننده | روشی برای افزایش آفرینندگی

مطالعه آفریننده | روشی برای افزایش آفرینندگی

از همان دوران ابتدایی که حرص نمره عالی گرفتن افتاده بود به جانم، پدرم می گفت: «نمره خیلی مهم نیست مهم تر از اون اینه که اون درس رو بفهمی و بتونی توی زندگی ازش استفاده کنی»

راستش اوائل فکر می کردم این حرف ها را می زند تا کمتر جانم را بگذارم پای درس خواندن! اما این حرف اینقدر تکرار شد که ناخودآگاه مشغول این شدم که پای مفاهیم کتاب های درسی را بکشانم توی زندگی روزمره ام.

چند روز پیش در کتاب روان شناسی تربیتی رسیدم به بحث خلاقیت و آفرینندگی. در جایی از این فصل از مفهومی به نام مطالعه آفریننده صحبت شده بود. و آن جا بود که تازه فهمیدم آن حرف پدرم یک نکته خاص در بحث پرورش خلاقیت و آفرینندگی بوده است.

البته که این روش محدود به مطالعه کتاب های درسی نیست. حتی زمانی که یک فیلم می بینیم، هر نوع کتابی که می خوانی، مجله ای روزنامه ای چیزی دستمان است و کلاً هر نوع داده ای که به دستمان می رسد، می توانیم با این روش قلابش کنیم به زندگی روزمره مان. در این صورت هم یادگیری و شوق آن بیشتر می شود هم اینکه کم کم ذهن شروع می کند به ساختن و یافتن راه های جدید و دیدن روابطی که تا پیش از این نمی دیده.

در زیر بریده ای از بخش مربوط به روش آموزش آفرینندگی را از کتاب روان شناسی تربیتی دکتر علی اکبر سیف قرار می دهم:

علاوه بر مهارت های پژوهشی، روش مطالعه آفریننده نیز روش موثری در آموزش خلاقیت است. تورنس و هارمون نشان داده اند که می توان به کودکان طوری آموزش داد تا بتوانند مطالب را به صورت آفریننده بخوانند. آن ها در این باره راهنمای زیر را در اختیار دانش آموزان قرار داده اند:
«وقتی که به خواندن مطالب کتابی می پردازید، به موارد استفاده گوناگون از اطلاعاتی که در آن کتاب به آن ها بر می خورید، بیندیشید. خیلی اهمیت دارد که به راه هایی که می توانید از اطلاعات خوانده شده، در زندگی شخصی و حرفه ای خود استفاده کنید فکر کنید. تنها به این سوال اکتفا نکنید که «مولف چه می گوید؟» از خود بپرسید که «چگونه می توانم آنچه را که نویسنده نوشته است مورد استفاده قرار دهم؟» تنها به یک مورد استفاده اکتفا نکنی. تا آنجا که می توانید موارد استفاده های بیشتری را بیابید و بعضی از آن ها را برای مصارف آتی خود یادداشت کنید. ممکن است مدتی وقت لازم باشد تا این طرز مطالعه کردن را بیاموزید. با این حال مایوس نشوید، بعد از دو سه روز خواهید دید که این روش مطالعه را می توانید به راحتی به کار برید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *