مخالفت سازنده، ایده‌ها را بهبود می‌بخشد

بیشتر ما خیال می‌کنیم که ایده‌های خوب در اثر همیاری و موافق آراء به‌دست می‌آید. اینکه مخالفتی نداشته باشیم و اجازه بدهیم آرامش در گروه جریان داشته باشد. اما خلاقیت مثل یک آتش کوچک است که برای روشن کردنش به چند جرقه نیاز داریم. جرقه‌هایی که ناشی از اصطکاک تضادهای موجود است. ایده‌ها برای رشد کردن و بهتر شدن نیازمند صیقل دادن هستند. نیازمند به چالش کشیده شدن هستند.

متن زیر بخشی از کتاب استعداد نافرمانی نوشته فرانسسکا جینو است:

در فرآیند خلاقیت، برای شهور ایده‌های خوب باید تنش و تضاد را پذیرفت. احساس تعارض باعث کشف ایده‌های جدید می‌شود. به‌عنوان مثال، نشان داده شده که وقتی یک داستان کوتاه ابزورد می‌خوانیم، احساس گم‌گشتگی و تضاد ذهنی، باعث افزایش تمایل به یادگیری اطلاعات جدید می‌شود. انسان‌هایی که تضاد را تجربه کرده‌اند در مقایسه با آن‌هایی که همیاری بیشتری را در محیط لمس کرده‌اند، می‌توانند راه‌حل‌های بهتری را در موقعیت‌های سخت ارائه کنند. همچنین، وقتی اعضای یک تیم، تضاد را تجربه می‌کنند، با دقت به کشف راه‌چاره‌ای می‌پردازند که آن‌ها را به سمت بینش جدیدی هدایت کند. من طی پژوهش‌هایم دریافتم که هرگاه دستیابی به اهداف تعیین شده سخت‌تر باشد_برای مثال، ایجاد یک محصول دیجیتال با هزینۀ بسیار کم_ایده‌های مطرح شده برای دستیابی به هدف نوآورانه‌ترند.
مخالفت سازنده، ایده‌ها را بهبود می‌بخشد.

بیشتر ما از تضاد می‌ترسیم و این قابل فهم است. تضادها، احساسات منفی را برمی‌انگیزند و باعث می‌شوند احساس آسیب‌پذیری بکنیم. اما بیان سازندۀ آن‌ها به ما کمک می‌کند تا امکانات جدید را کشف کنیم. راه‌حل‌های شگفت‌انگیزی پیدا کنیم و درمورد خودمان و دیگران بینش فوق‌العاده‌ای به‌دست آوریم… وقتی از وضع موجود راضی هستیم، به‌ندرت نوآوری و بینش، به‌وجود می‌آید. آن‌ها ناشی از انرژی هستند که با ایجاد تغییرات، به‌وجود می‌آید. در داستان‌گویی و در سازمان‌ها، همین‌طور در زندگی شخصی ما، تضاد منجر به دلبستگی می‌شود. دیدگاه‌های متفاوت در افزایش توجه ما مؤثرند.
نافرمان‌ها از تضاد و تنش استقبال می‌کنند. به گفتۀ کتمال «ایده‌ها زمانی بزرگ می‌شوند که به چالش کشیده شده و محک زده شوند». مقدار مناسبی تضاد، باعث ایجاد یک داستان خوب و یک زندگی باارزش‌تر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *