لغت نامه بازی

یکی دیگر از تمرین ها برای تقویت خلاقیت در نوشتن، بازی با لغت نامه است. راستش پستی که این تمرین را اول بار درش دیده بودم را پیدا نکردم تا در اینجا قرار دهم. 

قرار است در این تمرین بنشینیم سرِ لغت نامه، بخوانیمش و کلمه های جدید یاد بگیریم و بعد سعی کنیم با همان ها یک متن بنویسیم.

راستش از آنجا که این تمرین(نشستن و خواندن لغت ها با معنی هاشن) من را یادِ حفظ کردن معنی لغات در مدرسه و خصوصا بخشِ املا در کنکور می اندخت، آمدم و برای خودم یک تمرین جدید از تویش در آوردم.

راستش یک جورهایی تفال میزنم به لغت نامه!

بعضی وقت ها هم از یکی از اعضای خانواده می خواهم که شماره یکی از صفحات را انتخاب کند و بعد از آن که رسیدیم به صفحه مربوطه گاه برای انتخاب لغت هم با همین فرمان پیش میروم. به طور فرضی یک تعداد لغت در نظر میگیرم. بعد سعی میکنم لغات را به طور پراکنده از آن صفحه انتخاب کنم . 

و البته بعضی وقت ها، صرفا محضِ خودآزاری، می روم سراغ کلماتی که به بقیه کلمات ارتباطی نداشته باشد. و بعد مینشینم پای برگه و سعی میکنم از این لغاتِ بی ربط و باربط یک چیزی بسازم.

به نظر سخت می آید. وقتی هم که مینشینید پای کار، اولش سخت است. ولی اگر پاپیچ لغات شوید، کم کم میبینید که می شود به چیزی رسید.

شاید متن به درد بخوری از آب درنیاید ولی شاید بتواند ایده ای خوب بدهد برای نوشتن. به نظر من بیشترین تاثیرش شاید این باشد که چون نشسته ای و با آگاهی سعی کرده ای این کلمات را با توجه به معنی شان کنار هم جا بدهی در یک متن، خیلی بهتر معنی شان را یاد خواهی گرفت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *