خطای شناختی
خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو | مروری بر تعریف همنوا، ناهمنوا و مستقل

خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو | مروری بر تعریف همنوا، ناهمنوا و مستقل

احمد ماژیکی که توی دستش بود را چرخاند و گفت: خوب کیا موافقن؟

بابک دست‌هایی را که یکی‌یکی بالا می‌آمدند از نظر گذراند. حتی سپهر هم دستش را برد بالا. بابک سرش را به گوش سپهر نزدیک کرد و گفت: تو دیگه چرا رأی می‌دی؟ مگه دیشب نمی‌گفتی با این کار مخالفی؟ سپهر آرام در جواب گفت: وقتی همه موافقن برای چی خودمو بده کنم؟ بعدش هم اصلاً شاید من اشتباه می‌کردم. وقتی بیشتریا موافقن لابد یه چیزی هست که ما نمی‌دونیم. تو هم بهتره موافقت کنی.
بابک آرام دستش را بلند کرد و نگه داشت.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در جمعی با وجود اینکه با نظرات جاری مخالف بوده‌اید ولی بنا به دلایلی شما هم سرتان را به نشانۀ تأیید تکان داده‌اید و در حمایت یا رد آن نظر، دادِ سخن داده‌اید و به قول معروف همرنگ جماعت شده‌اید.

در روان شناسی اجتماعی به این پدیده همنوایی می‌گویند. یعنی فرد برخلاف نظر خودش با جمع همراه می‌شود. تبعیتی که بیشتر کورکورانه است.

در تعریف همنوایی آمده است: «تسلیم شدن به فشارهای مستقیم یا غیر مستقیم گروهی برای تغییر در رفتار انسان»

پس هر وقت در جمع و گروهی باشیم و همه یکی‌یکی شروع کنند به تأیید یا ردِ چیزی، به احتمال زیاد ما هم با آن‌ها همراه می‌شویم. چون احساس تعلقِ به جمع و ترس از مجازات مانع می‌شود تا ما برای مدتی طولانی بر نظر اصلی خود پافشاری کنیم. هرچه اضطراب بیشتر باشد احتمال و میزان همنوایی هم بیشتر می‌شود.

دو نوع همنوایی وجود دارد یکی همنوایی اطلاعاتی است. مثل همین مثال بالا. نوع دوم همنوایی هنجاری است. فرض کنید در یک اقلیم دیگر در جمعی از اهالی همان دیار بر سر سفره نشسته باشید و غذای سرو شده را هم به عمرتان ندیده باشید. خوب طبیعتاً به بقیّه نگاه می‌کنید و شروع می‌کنید به تقلید کردن از آن‌ها.

پس همنوایی یعنی همراهی و همرنگ شدن با بقیه تا بتوانیم جایگاهمان را حفظ کنیم.

خوب حالا که آموختیم همنوایی یعنی چه باید دید که نقطه مقابل آن چیست؟

ناهمنوایی نقطه‌ مقابل همنوایی است. یعنی فرد ناهمنوا مدام ساز مخالف می‌زند. حالا به هر دلیلی. از خصومت شخصی تا صرفاً مردم آزاری و درآوردن حرص بقیّه یا هر دلیل موجّه و ناموجّه دیگری.

در این بین ما فرد مستقل را هم داریم. همان فردِ آرمانی که همه ما می‌خواهیم باشیم. شخصی که نه فقط به صلاح دید و منفعت که بر پایه حق و حقیقت حرف می‌زند. حتی اگر تنها فردی باشد که آن را عنوان می‌کند. این افراد نظرات بقیه را می‌شنوند و تأمل می‌کنند ولی بی‌خودی تأیید یا تکذیب نمی‌کنند. اینان مستقلند به معنی واقعی کلمه.

پس همنوا یک جورهایی بله قربان‌گو است و حتی با اینکه می‌داند آن نظر اشتباه است به خاطر حفظ بقای اجتماعی خود با آن موافقت می‌کند. ناهمنوا ساز مخالف می‌زند و نقطه مقابل همنواست و شخصیت مستقل بین این دو جا می‌گیرد. شخصی که تأیید یا ردش بر اساس حق و تفکر است و به دنبال منفعت شخصی نیست.

البته همنوایی همیشه بد نیست. برای حفظ انسجام گروهی همنوایی لازم است. اما باید حواسمان باشد که به تبعیت کورکورانه بدل نشود.

در باره همنوایی و تاثیرات اجتماعی‌اش تحقیقاتی صورت گرفته است که مشهورترین آنها آزمایش «سالمون اَش» است. از طریق لینک زیر می‌توانید اجرای مجدد این آزمون را ببینید.

 آزمایش سالمون اش

1 نظر در مورد “خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو | مروری بر تعریف همنوا، ناهمنوا و مستقل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *