بهداشت روانی
تلاش کنیم یا نه؟ | تعریفی از منبع کنترل درونی و بیرونی

تلاش کنیم یا نه؟ | تعریفی از منبع کنترل درونی و بیرونی

سقوط و خاموشی و مرگ ستاره ها دلگیرم می کند. و بیشتر از آن اینکه آن ستاره حتی باور نداشته باشد که یک کرم شب تاب است!

آدم ها عجیبند. عجیب و غیر قابل پیش بینی. هیچ وقت نمی توانی بفهمی دقیقا توی کله طرف مقبل چه می گذرد. گاهی پیش بینی هایمان درست از آب در می آید. ولی همه ما این تجربه را داشته ایم که از کسی که انتظارش را نداشتیم چیزی دیده ایم که انتظارش را نداشته ایم…

حتی از خودمان…

و این سخت است. خیلی سخت. این می ترساندمان که در دنیایی که حتی نمی توانیم خودمان را صد در صد پیش بینی کنیم چگونه می توان زیست؟

اصلاً علّت خشمگین شدن و از کوره در رفتن مگر جز ترسِ از دست دادنِ کنترل است؟ مگر آن هنگام که مغزمان جوش می آورد این حرف توی سرمان نقش نمی بندد که :«نشانت می دهم رئیس کیست؟».

وقتی همه چیز آنجور پیش می رود که انتظارش را نداشته ایم، کم کم دلسرد می شویم و این خیال برمان می دارد که «هیچ چیز در دست من نیست و هرچه جان بکنم بی فایده خواهد بود». بعدش هم کم کم گردِ افسردگی روی زندگی مان پاشیده می شود و دست می کشیم از تلاش های فعّالانه.

درست است که تمام وقایع را نمی شود تمام و کمال پیش بینی یا کنترل کرد، ولی م یتوان راه حلی یافت برای مشکل. واکنش هیجانی مسئله را که حل نمی کند هیچ، تازه گره ای بر گره های موجود هم می افزاید.

آنان که منبع کنترلشان درونی است و باور دارند که تلاششان تاثیر دارد بر نتایج و می تواند تغییری ایجاد کنند و نتیجه حاصله محصول تلاششان است و کم و زیاد بودنش به کمیت و کیفیت تلاششان بستگی داشته و دارد، وقتی با مسئله و مشکلی مواجه می شوند آستین هایشان را بال می زنند و یا راهی می یابند یا راهی می سازند!

و امّا آنان که منبع کنترلشان درونی است و به گمانشان همه چیز بر پاشنه شانس می گردد و چه تلاشی بکنند چه نکنند نتیجه در دست کسی دیگر است و خودشان هیچ کنترلی بر موضوع ندارند، به قولی دچار درماندگی می شوند. چون گمان می کنند خودشان هیچ کاره اند. پس وقتی مشکلی دست و پایشان را می بندد به نق و ناله و گریه و زاری و پا کوبیدن و بی خیالی کردن و خود را به آن راه زدن و از این دست واکنش ها متوسل می شوند.

درست است که همه چیز دست ما نیست و قضا و قدر و شانس و موقعیت و این چیز ها هم دخیلند، ولی آیا تلاش و سعی ما هیچ تاثیری ندارد؟

1 نظر در مورد “تلاش کنیم یا نه؟ | تعریفی از منبع کنترل درونی و بیرونی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *