نکات داستانی
تفاوت داستان معمایی و داستان شک و انتظار

تفاوت داستان معمایی و داستان شک و انتظار

  • رمان معما تحقیقی است که در زمان حال اتفاق می‌افتد. اما درمورد واقعه‌ای در گذشته. پس در رمان معمایی ما الان درمورد اتفاقی که پیش از این رخ داده بررسی انجام می‌دهیم. سرنخ اتفاق‌هایی که رخ داده‌اند جمع می‌شوند تا تحلیل بشوند و به نتیجه برسند.
  • اما رمان شک و انتظار با تحقیق درمورد اتفاق‌های زمان حال سروکار دارد. «الان چه اتفاقی درحال رخ دادن است؟». تا از اتفاق‌های بعدی جلوگیری بشود.
  • در داستان معمایی، حادثه رخ داده است. حالا ما با با پیگیری سرنخ‌ها باید این معما را حل کنیم و بفهمیم که چه کسی این کار را انجام داده. اما در داستان شک و انتظار (تعلیق دار) قرار است واقعه‌ای رخ بدهد. اما هنوز اتفاق قابل استناد خاصی رخ نداده. و شک و تردید همچنان ادامه دارد. آیا این حادثه رخ خواهد دارد؟ آیا اصلا این شک درست است یا نه؟
  • زمانی که یک نویسنده رمان معمایی می‌نویسد، مدام به عقب برمی‌گردد و اطلاعاتی که از پیش جمع‌آوری شده را در زمان حال به نتیجۀ نهایی می‌رساند. پس سرنخ‌های باقی مانده از گذشته را جمع و ترکیب می‌کند تا به کمک آن‌ها به یک نتیجه‌گیری برسد. حالا اگر قتلی هم در زمان حال رخ می‌دهد، برای منحرف کردن مسیر است تا معما پیچیده‌تر بشود. و تمامشان با همان قتل اول در ارتباطند.
  • در رمان شک و انتظار کسی که درحال تحقیق است، قصد دارد از اتفاق‌هایی که قرار است رخ بدهند، سر در بیاورد. دراصل معما هنوز به‌وجود نیامده. اگر هم پیش از مرگ شخصیت اصلی، یا رخ دادن حادثه‌ای که در انتظار آن است، اتفاق‌های دیگر یا قتل‌های دیگری رخ بدهد، تنها برای بیشتر کردن تعلیق داستان است.زیرا خواننده می‌خواهد بداندکه چه‌کسی، چه‌طور یا چه زمانی این قتل یا حادثه قرار است رخ بدهد؟
  • توجه و تمرکز اصلی داستان باید بر روی سرنخ‌هایی باشد که قرار است پاسخ نهایی را بدهند.

1 نظر در مورد “تفاوت داستان معمایی و داستان شک و انتظار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *