داستان نویسی
تعلیق چیست و چه کاربردی در داستان دارد؟ | تعلیق در برابر معما

تعلیق چیست و چه کاربردی در داستان دارد؟ | تعلیق در برابر معما

جدای از اینکه قصد داری در چه ژانری بنویسی، برای جلب توجه مخاطب، می‌توانی از تعلیق استفاده کنی. کنجکاوی و نگرانی راهی برای جذب مخاطب است.

در معما مخاطب همه چیز را نمی‌داند. و باید این پازل را کشف و حل بکند.

در تعلیق بیننده و شخصیت‌ها اطلاعات یکسانی دارند. تعلیق هر دو عنصر نگرانی و گنجکاوی را با هم ترکیب می‌کند. تعلیق عنصر محبوبی است که در بسیاری از آثار ادبی و سینمایی از کمدی گرفته تا درام برای جلب توجه مخاطب، به‌کار می‌رود.

یک معما نتیجۀ مشخصی دارد. قرار است حل بشود. به‌خصوص معمای جنایی که همیشه پایانش قطعی است. اگرچه ما نمی‌دانیم چه کسی و چه‌طور؟ اما کارآکاه حتماً قاتل را دستگیر می‌کند و داستان پایان خوشی دارد. اما داستان تعلیق‌دار می‌تواند پایان خوش یا ناخوش داسته باشد یا با کنایه تمام بشود. پس پایان چندان واضح و مشخص نیست.

شخصیت‌ها و بیننده در طی قصه شانه به شانۀ هم پیش می‌روند و اطلاعاتشان یکسان است. به محض اینکه شخصیت‌ها به چیزی پی می‌برند، بیننده هم از آن مطلع می‌شود. اما چیزی که هیچ‌کس نمی‌داند نتیجۀ ماجراست.

در این شکل از ارتباط ما احساس همدلی را تجربه می‌کنیم و با شخصیت‌ها همذات‌پنداری می‌کنیم. درحالی که در معمای محض درگیری ما در حد علاقه‌مندی باقی می‌ماند. معماهای جنایی شبیه بازی شطرنج‌اند. سرگرمی‌های آرام و فارغ از هیجان برای ذهن و عقل.

منبع: داستان/رابرت مک‌کی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.