باشگاه جنایی‌پژوهان

-داستان جنایی چیه؟
-داستانیه که دربارۀ یه جنایته.
-فقط همین؟
-معلومه که نه!‌ اون وسط باید معلوم بشه که چه کسی یا چرا چنین کاری رو کرده.

حدود ۲ سال پیش بود که با کمدی سیاه آشنا شدم و فهمیدم دقیقاً چیست. بعد از آن از خودم پرسیدم: اگه به این می‌گن کمدی سیاه، پس جنایی چیه؟ آخه تو این داستان هم کشتن بود، پس چرا جنایی نیست؟

مشغول جست‌وجو شدم و پیش رفتم؛ کتاب، مقاله، داستان، مرتبط، نامرتبط. برای این‌که تلاش‌هایم مستمر باقی بماند یک پیج کوچک راه انداختم و گاهی چیزکی منتشر کردم و درکنارش تلاش ‌کردم مقاله‌ها و یادداشت‌های مرتبطی در سایتم منتشر کنم.

در سال گذشته، چندماهی تولید محتوا و به‌روزرسانی رسانه‌هایم را تعطیل کردم تا به کارهای دیگری برسم، اما ژانر جنایی دست از سرم برنداشت و از نو به مسیر برگشتم.

همین اردیبهشت ۱۴۰۲ بود که بعد از آشنایی با کنا و شرکت در جلسات حضوری آن، تصمیم گرفتم کار متفاوتی انجام بدهم. دیگر قصد نداشتم بنشینم گوشۀ خانه و چیزهایی بخوانم و بنویسم و دلم خوش باشد که چیزکی در سایتم منتشر می‌کنم، می‌خواستم افرادی را پیدا کنم که در این شوق با من شریک باشند، بتوانم از آن‌چه یافته‌ام برایشان بگویم و آن‌ها هم نظراتشان را بگویند؛ فضایی باشد که بتوانیم در کنار هم ایده‌هایی خلق کنیم و قلمی بزنیم. بلی، این‌گونه بود که باشگاه جنایی‌پژوهان متولد شد.

بعد از برگزاری ۱۹ جلسه، بیش از هرچیز، توانستم اطلاعات و درک خودم را ارتقا بدهم. گاهی هم تلاش کردم با مرجع قرار دادن یک داستان و بازگو کردن بخشی از آن، برخی از عناصر مربوط به سبک یا ژانر را توضیح بدهم.

بعد از برگزاری ۶ جلسۀ آنلاین در باشگاه جنایی‌پژوهان، متوجه شدم که نیاز است از عناصر داستان‌سرایی هم حرفی زده شود، پس تصمیم گرفتم جلساتی تحت‌عنوان جنایی‌ورزی راه بیندازم. در این جلسات علاوه‌بر پرسش‌وپاسخ در زمینۀ عناصر داستانی، زمانی هم به باهم‌نویسی اختصاص داده شد.

در ۱۳ آذر ۱۴۰۲، نشست‌های باشگاه جنایی‌پژوهان، بعد از وقفه‌ای دوماهه از سر گرفته شد. تصمیم گرفته‌ایم در دور جدید بیش‌تر به سراغ موضوعاتی برویم که قدری خارج از ادبیات هستند؛ موضوعاتی مانند سم‌شناسی، اسلحه‌شناسی، روان‌شناسی جنایی، بررسی برخی وقایع تاریخی و جرم‌یابی علمی.
البته که در برخی جلسات هم به موضوعات ادبی خواهیم پرداخت؛ برخی ریشه‌های ادبیات جنایی مانند تراژدی را بررسی خواهیم کرد و برخی سبک‌ها را معرفی خواهیم کرد.

برای عضویت در باشگاه جنایی‌پژوهان و دست‌رسی به فایل‌های جلسات برگزار شده، روی لینک زیر کلیک کنید:

 

باشگاه جنایی‌پژوهان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *